سِرِک (CEREC ) راه حل بسیار کارآمد و زیبا برای تمامی ترمیم‌های دندانی سرامیکی است که برای ترمیم دندان‌های آسیب دیده یا به عنوان بخشی از ترمیم دیگر مانند روکش یا بریج دندان و یا زیبایی دندان‌ها استفاده می‌شود. این ترمیم‌های دندانی بسیار شبیه دندان طبیعی بود و بسیار بادوام و مقاوم هستند. در سِرِک از تکنولوژی کد / کم و برای طراحی ترمیم‌های سه‌ بعدی استفاده می‌شود تا از آن برای تراشکاری روکش دندان از یک تکه سرامیک یکدست، بهره برده شود. تمامی این مراحل تنها ظرف یک جلسه در مطب دندانپزشکی قابل انجام است.

واژه سرک (CEREC ) مخفف اصطلاحات زیر بوده و در واقع همراه با این ویژگی‌ها می‌باشد:

 1. بر روی صندلی دندانپزشکی (Chairside) – این تکنولوژی در حالی کار خود را انجام می‌دهد که شما بر روی صندلی دندانپزشکی نشسته‌ اید و نیازی نیست به منزل بروید.
 2. اقتصادی (Economical) – این تکنیک هم از نظر صرفه‌ جویی در زمان شما و هم دندان‌پزشک شما، مقرون به صرفه است.
 3. ترمیمها (Restorations) – در این ترمیمها، زیبایی طبیعی به دندان‌ها بازگردانده شده و عملکرد و استحکام آن‌ها بازسازی می‌شود.
 4. زیبایی (Esthetic) – ترمیم‌های ساخته شده در سرک بدون هر گونه قطعات فلزی بوده و همه آنها کاملاً شبیه دندان‌های طبیعی خودتان است.
 5. سرامیک (Ceramic)- برای ساخت ترمیم در این روش از بلوک‌های سرامیکی بسیار محکم و مقاوم استفاده می‌شود که ساختاری شبیه دندان طبیعی دارند.

سرک تکنولوژی کد / کم است که ترمیم دندان‌های آسیب دیده، ساخت روکش ، تعویض پرشدگی آمالگام با اینلی یا آنلی  سرامیکی و یا طراحی لبخند را ظرف یک ساعت حضور در مطب دندانپزشکی، امکان پذیر نموده است. بنابراین نیازی نیست برای این درمان‌ها دو یا چند مرتبه به دندانپزشک مراجعه کنید بلکه تنها ظرف یک روز و یک جلسه کار تمام می‌شود.

درمان دندانپزشکی با سرک چگونه است؟

پس از برنامه ‌ریزی برای درمان، دندانپزشک ابتدا دندانتان را آماده‌ سازی می‌نماید. سپس با استفاده از دوربین مخصوص سرک، دهان را اسکن کرده و عکس‌های آن را در کامپیوتر ذخیره می‌نماید. اسکن کامپیوتری جایگزین روش سنتی قالب ‌گیری با خمیر است که غالباً باعث ناراحتی و عق زدن در بیماران می‌شد. در مرحله بعد یونیت سرک با استفاده از نرم ‌افزار کد / کم سه ‌بعدی، اسکن دندان‌ها را پردازش کرده و به فرمت سه‌ بعدی دیجیتالی در می‌آورد. در حالی که شما راحت بر روی صندلی نشسته ‌اید و نمایشگر کامپیوتر را تماشا می‌کنید این امور انجام شود. دندانپزشک به کمک نرم ‌افزار، مدلی از ترمیم جدید که ممکن است روکش دندان، لمینت، اینلی، مالک و یا بریج دندان باشد ایجاد می‌کند. این کار حدود ۱۰ دقیقه زمان می‌برد. سپس مدل ترمیم به دستگاه تراش ارسال می‌شود و فرآیند تراشکاری ترمیم انجام شود. سپس ترمیم آماده شده در دهان قرار می‌گیرد تا اندازه، رنگ و تناسب آن مشخص شود. پس از آن ترمیم پولیش شده و در نهایت با چسب مخصوص دندانپزشکی به دندان چسبانده می‌شود.

مزیت‌های سرک

 • این روش محافظه کارانه بوده و از ساختار طبیعی دندان تا حد ممکن محافظت می‌نماید
 • با این روش در زمان بیمار و دندانپزشک صرفه‌ جویی می‌شود و نیازی نیست با دندان آسیب دیده یا شکسته چندین روز سر کنید تا ترمیم شما آماده شود بلکه درمان تنها ظرف یک جلسه تمام می‌شود
 • ترمیم از نظر زیبایی بی ‌نقص و کاملا شبیه دندان طبیعی است
 • از موادی با کیفیت بالا استفاده می‌شود
 • دوام و استحکام این ترمیم‌های دندانی بسیار مناسب است
 • احساس بیمار در مورد این ترمیمها کاملاً شبیه دندان طبیعی است
 • این ترمیمها از نظر تطابق و تناسب بسیار دقیق هستند
 • ترمیم‌های سرک هیچ ترکیب یا بخش فلزی ندارند
 • سرامیک خالص مورد استفاده در این روش، کاملا زیست سازگار است