دندان مصنوعی بر پایه ۴ ایمپلنت یا اوردنچر چهار ایمپلنتی یک راه حل کم تهاجمی است که دندانهای مصنوعی را در جای خود ثابت نگه میدارد و آرامش و راحتی را به بیمار باز میگرداند.

در سال ۱۹۹۸ دکتر پاولو مالو اولین درمان اوردنچر چهار ایمپلنتی را با موفقیت درمان کرد. از آن زمان تا کنون صدها هزار بیمار با این روش درمان شده اند.

اوردنچر چهار ایمپلنتی بهترین راه حل برای جایگزینی تمامی دندانهای از دست رفته یک فک با استفاده از ایمپلنت های زاویه دار است.

مفهوم اوردنچر چهار ایمپلنتی چیست؟

مفهوم درمان اوردنچر چهار ایمپلنتی راه حلی مقرون به صرفه و بدون نیاز به پیوند استخوان است که پروتزی با ثبات و راحت در همان روز عمل جراحی در اختیار بیمار قرار میدهد.

مشخصات اوردنچر چهار ایمپلنتی به صورت زیر است:

بازسازی یک قوس دندانی کامل تنها با چهار ایمپلنت- دو ایمپلنت صاف در جلوی دهان و دو ایمپلنت زاویه دار (۴۵ درجه) در عقب دهان

قابلیت استفاده بلافاصله – بریج ثابت موقتی برای بیمارانی که از یط بارگذاری فوری ایمپلنت برخوردار هستند

عمل جراحی بدون نیاز به پیوند – با این روش نیازی به پیوند استخوان نیست.

نحوه گذاشتن دندان مصنوعی

بیش از ۹۸% از بیماران مایل به استفاده از اوردنچر چهار ایمپلنتی هستند.

علت محبوبیت اوردنچر چهار ایمپلنتی، مزیتهای مهم آن است:

بهبود فوری در کیفیت زندگی

هنگامی که دندان مصنوعی به چهار ایمپلنت وصل میشود و در جای خود ثابت میگردد، رضایت بیمار از دهان خود از نظر زیبایی، اعتماد به نفس و عملکردی افزایش می یابد.

زمان کوتاهتر درمان نیز یکی از مزیتهای مهم این روش است. ایمپلنتهای کج که در عقب دهان کار گذاشته میشوند نیاز به صرف زمان زیاد برای عمل پیوند استخوان را مرتفع میسازند. با بارگذاری فوری ایمپلنت مدت زمانی که طول میکشد تا بیمار صاحب دندان شود بسیار کوتاه میشود.

هزینه کمتر دلیل بسیاری از افرادی است که متقاضی اوردنچر هستند. اوردنچر در مقایسه با ایمپلنت تکی معمولی بسیار ارزانتر تمام میشود و بیمار خیلی زودتر میتواند هزینه آن را تامین نموده و صاحب دندان شود.

طول عمر اوردنچر

دوام و طول عمر اوردنچر چهار ایمپلنتی تا ده سال در فک پایین و پنج سال در فک بالا تخمین زده میشود. احتمال موفقیت تجمعی این درمان برای هر دو فک بسیار بالا است. موفقیت درمان در بازه زمانی متوسط (۳ تا ۴ سال) ۹۶٫۳ تا ۱۰۰ درصد و موفقیت آن در بلند مدت (۵ تا ۱۰ سال) ۹۴٫۸ تا ۹۸ درصد میباشد.

پارامترهای بافت نرم و استخوان

با این روش هیچ مشکلی برای سلامت استخوان حاشیه ای و بافت نرم ایچاد نمیشود. نمودار بالا نتایج مطالعات در مورد فک پایین را نشان میدهد اما نتایج برای فک بالا نیز مشابه است.

در یک پژوهش مشخص شد ۹۵ درصد از بیماران از بین ۲۵۰ بیمار شرکت کننده در این پژوهش از دندانهای جدید خود راضی هستند. ۹۸ درصد از بیماران این درمان را به دوستان و خانواده خود توصیه میکنند.

در ۳۴ پژوهش بالینی که ۲۰۰۰ بیمار مورد بررسی قرار گرفتند و ۹۲۰۰ ایمپلنت تیتانیومی برای آنها کاشته شده بود، تا ۱۰ سال پس از کاشت ایمپلنت دندان در فک پایین و تا ۵ سال در فک بالا که مطالعات دنبال شد، بیماران رضایت کامل داشتند.

دندانپزشکی ترمیمی در کلینیک لبخند