براکت ارتودنسی که به عنوان سیم کشی دندانها شناخته میشود، درمان مختص کودکان و نوجوانان نیست.  همیشه میتوانید این درمان را انجام دهید و هیچ زمانی برای ارتودنسی دیر نیست. با کمک درمان ارتودنسی در هر سنی میتوانید دندانهایتان را صاف و مرتب کرده و لبخندتان را سالم و زیبا کنید.

برای این که بدانید شرایط درمان ارتودنسی را دارید یا خیر، به دندانپزشک مراجعه کنید. با بررسی و معاینه دهان مشخص میشود آیا این درمان برای شما مناسب است یا نه. ارتودنتیست دندانپزشکی است که آموزش ویژه ای در زمینه درمانهای ارتودنسی دیده و در این زمینه تبحر و تخصص دارد.

چرا بزرگسالان نیاز به براکت ارتودنسی دارند؟

برخی از افراد با وجود مشکلات ارتودنسی در کودکی تحت درمان قرار نگرفته اند. برای مثال ممکن است دندانهایشان کج و معوج بوده یا همپوشانی زیادی داشته است یا دچار مشکلات بایت مانند اوربایت، اوپن بایت یا جلو زدگی یا عقب ماندگی چانه داشته باشند. اما به هر دلیلی در کودکی درمان مناسب دریافت نکرده اند. این مشکلات میتواند به پوسیدگی دندان، عفونت لثه، مشکلات مفصل گیجگاهی فکی، سردرد، گوش درد و همچنین مشکلاتی در تلفظ اصوات و واژه ها، جویده و زیبایی ایجاد نماید.

گاهی اوقات نیز علیرغم درمان اولیه در کودکی، در مراحل بعدی مجددا مشکلات دندانی ایجاد شده و یا تشدید شده است و نیاز به مرحله دوم ارتودنسی در بزرگسالی وجود دارد.

آیا درمان ارتودنسی در بزرگسالان متفاوت است؟

براکت همان کارایی که در کودکان دارد، در بزرگسالان نیز دارد. با این حال ممکن است درمان براکت در بزرگسالان طولانی تر بوده و حرکت دادن دندانها به موقعیت مورد نظر نیاز به زمان بیشتری داشته باشد. متوسط طول دوره درمان در بزرگسالان ۱۸ ماه تا  سال است. بزرگسالان نیز همانند کودکان پس از پایان درمان باید از نگهدارنده ارتودنسی (ریتینر) استفاده کنند تا دندانها در موقعیت جدید تثبیت شده و به موقعیت قبلی باز نگردند.

هزینه براکت ارتودنسی چقدر است؟

هزینه بستگی به نوع براکت، پیچیدگی درمان، دفعات مراجعه به ارتودنسی، طول دوره درمان، تخصص دندانپزشک و تجهیزات و مواد مورد استفاده دارد. به خاطر داشته باشید براکتهای غیر فلزی گرانتر از براکت فلزی هستند. برای مشخص شدن دقیق هزینه باید با ارتودنتیست خود صحبت کنید.

از کجا بدانم به براکت نیاز دارم؟

با دندانپزشک یا ارتودنتیست مشورت کنید. برای مشخص شدن نیاز شما باید ابتدا معاینه انجام شود. بسته به پیچیدگی مشکل و این که آیا دندانپزشک عمومی کار شما را انجام میدهد یا نه، ممکن است به ارتودنتیست ارجاع داده شوید. ارتودنتیست در تشخیص، پیشگیری و درمان ناهنجاریهای دندان و صورت تخصص دارد.

پیش از شروع درمان باید سوالات زیر را از دندانپزشک خود بپرسید؟

  • هزینه درمان چقدر است ؟
  • چه نوع براکتی برای من بهتر است؟
  • تا چه مدت باید براکت استفاده کنم؟
  • تجربه دندانپزشک در مورد مشکل من چیست؟
  • طول دوره درمان و زمان بندی چگونه خواهد بود؟

چه نوع براکت ارتودنسی را می‌توان استفاده کرد؟

براکت فلزی بهترین و قابل اعتماد ترین نوع براکت است که مشکلات پیچیده را میتواند درمان نماید. اما روشهای دیگری نیز وجود دارد که از نظر زیبایی بهتر بوده و کمتر در معرض دید قرار دارد. این ویژگی برای بسیاری از بزرگسالان بسیار مهم است.

انواع براکت عبارتند از:

  • براکت فلزی معمولی
  • براکت پشت دندانی یا لینگوال
  • براکت خود لیگاچور
  • براکت سرامیکی
  • الاینر شفاف یا اینویزالاین

زندگی با براکت ارتودنسی چگونه است؟

احتمالا در ابتدا که براکت در دهان میگذارد و هر مرتبه که آن را تنظیم میکنید کمی درد و ناراحتی را تجربه خواهید کرد. در ابتدا صحبت کردن برایتان مشکل میشود. ممکن است نتوانید راحت غذا بخورید. اما خیلی زود به آن عادت میکنید و همه این مشکلات برطرف میشود.

در مدتی که براکت در دهان دارید دندانها و براکت را تمیز نگه دارید. اگر براکت ثابت استفاده میکنید که به دندانها چسبانده شده است، به راحتی ذرات غذا بین آن گیر کرده و علاوه بر ایجاد بوی بد، منجر به تشکیل پلاک، ایجاد لکه های سفید در دندان و پوسیدگی دندان و عفونت لثه میشود. برای جلوگیری از این اتفاقات باید مرتبا پس از هر بار صرف غذا دندانهای خود را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید تا ذرات غذا خارج شود.

مراقب باشید براکت آسیب نبیند. از جویدن خوراکیهای سخت پرهیز کنید. هر مرتبه که براکت آسیب ببیند درمان متوقف میشود تا براکت تعمیر شود. در نتیجه طول دوره درمان افزایش پیدا میکند.

متخصصان کلینیک دندانپزشکی و زیبایی آناشید در تهران و کلینیک لبخند در آمل بهترین ارائه دهندگان خدمات ارتودنسی برای گروه‌های سنی مختلف می‌باشند.