اطفال

صفحه اصلی > اطفال
اطفال

دندانپزشکی اطفال چیست؟

دندانپزشک اطفال دندانپزشکی است که پس از اتمام تحصیلات دانشکده دندانپزشکی، دو تا سه سال آموزش ویژه ای میبیند که به سلامت دهان کودکان از نوزادی تا نوجوانی اختصاص دارد. کودکان در همه سنین از نوزادی گرفته تا نوجوانی، به رویکردهای مختلف دندانپزشکی نیاز دارند تا از مشکلات دهانی آنها در آینده جلوگیری شود.

دندانهای شیری چه اهمیتی دارند؟

حفظ سلامت دندانهای شیری بسیار اهمیت دارد. نادیده گرفتن حفره ها و پوسیدگیها غالبا منجر به مشکلاتی میشود که دندانهای دائمی فرد را تحت تاثیر قرار خواهد داد. دندانهای شیری یا اولیه ۱) برای جویدن و خوردن درست غذا، ۲) ایجاد فاصله برای حضور بعدی دندانهای دائمی و هدایت آنها به موقعیت مناسب و ۳) امکان رشد مناسب استخوانها و عضلات فک بسیار اهمیت دارند. دندانهای شیری میتوانند بر تکلم و زیبایی چهره فرد تاثیر بگذارند. در حالی که چهار دندان جلویی تا ۶ الی ۷ سالگی باقی می مانند، دندانهای عقبی (آسیابها و نیشها) تا ۱۰ الی ۱۳ سالگی جایگزین نمیشوند.

بیرون زدن دندانهای کودک

دندانهای کودک پیش از تولد شروع به شکل گیری میکنند. در چهار ماهگی، اولین دندانهای شیری که از لثه بیرون میزنند، دندانهای پیشین مرکزی فک پایین هستند و اندکی پس از آنها دندانهای پیشین مرکزی فک بالا بیرون میزنند. اگر چه کل بیست دندان شیری معمولا تا سن ۳ سالگی بیرون میزنند، اما ترتیب و سرعت آنها متفاوت است.

دندانهای دائمی از حدود ۶ سالگی ظاهر میشوند و اولین دندان دائمی که دیده میشود معمولا دندانهای پیشین مرکزی فک پایین است. این فرایند تا ۲۱ سالگی ادامه می یابد.

بزرگسالان ۲۸ تا ۳۲ دندان دائمی دارند (از جمله دندانهای عقل).

فوریتهای دندانپزشکی

دندان درد: ناحیه دندانی را که درد میکند تمیز کنید. دهان را با آب گرم کامل شستشو دهید یا از نخ دندان استفاده کنید تا هر گونه غذای باقی مانده احتمالی خارج شود. اگر درد هنوز وجود دارد، با دندانپزشک تماس بگیرید. اسپرین به کودک ندهید و لثه یا دندانی را که درد میکند، گرم نکنید. اگر صورت متورم شده است، کمپرس سرد روی آن بگذارید و فورا به دندانپزشک مراجعه کنید. بریدگی یا گاز گرفتگی زبان، لب یا گونه: بر روی ناحیه آسیب دیده یخ بگذارید تا تورم را کنترل کنید. اگر خونریزی نیز مشاهده میکنید، با گاز یا دستمالی فشار ملایم و محکم به ناحیه خونریزی وارد کنید. اگر خونریزی را نمیتوانید با فشار ساده کنترل کنید، به اورژانس مراجعه کنید. کنده شدن دندان دائمی: اگر امکان دارد دندان را پیدا کنید، آن را از تاج بگیرید (دقت کنید به ریشه دست نزنید). میتوانید دندان را تنها با آب شستشو دهید. با صابون دندان را نشویید و آن را هرگز نسایید. دندان را از نظر شکستگی بررسی کنید. سعی کنید دندان را در حفره خود قرار دهید و بر روی آن گاز استریل قرار داده و از کودک بخواهید آن را گاز بگیرد. اگر نمیتوانید دندان را در جای خود قرار دهید، آن را در ظرف حاوی بزاق بیمار و یا شیر بگذارید. اگر کودک بزرگتر است، میتواند دندان را در دهان خود (در کنار گونه) قرار دهد تا به مطب برسید. در هر صورت باید فورا به مطب دندانپزشک مراجعه کنید. زمان فاکتور حیاتی در نجات دندان است.

کنده شدن دندان شیری: این وضعیت معمولا اورژانسی نیست بنابراین در ساعات کار مطب، به دندانپزشک موضوع را اطلاع دهید. در بیشتر موارد درمانی لازم نیست.
رادیوگراف دندانی (پرتوی ایکس) در کودکان

رادیوگراف (پرتوی ایکس) بخش ضروری و لاینفک فرایند تشخیص وضعیت دندانپزشکی کودک است. بدون این تصاویر، برخی وضعیتهای دندانپزشکی اصلا مشخص نمیشوند.

رادیوگراف تنها برای تشخیص پوسیدگی و حفره ها استفاده نمیشود بلکه به عنوان مثال از رادیوگراف برای شناسایی دندانهای نهفته، تشخیص بیماریهای استخوان، ارزیابی آسیبها و برنامه درمانی ارتودنسی استفاده میشود. رادیوگرافها به دندانپزشک امکان میدهند وضعیتهایی را که نمیتوان در معاینه بالینی بررسی کرد، شناسایی و درمان کند. اگر مشکلات دندانپزشکی شناسایی شده و زود درمان شوند، مراقبتهای دندانپزشکی بسیار آسانتر و عملی تر خواهند بود.
آکادمی دندانپزشکی اطفال امریکا توصیه میکند هر شش ماه یک بار برای کودکانی که در خطر بالای پوسیدگی دندان قرار دارند، معاینه و رادیوگراف انجام شود. به طور متوسط بیشتر دندانپزشکان سالی یک بار رادیوگراف را توصیه میکنند. بهتر است تقریبا هر سه سال یک ست کامل رادیوگراف انجام شود. دندانپزشکان اطفال دقت ویژه ای در به حداقل رساندن مواجهه کودک با تشعشع دارند. جدا از استفاده از پوشش محافظ، مقدار تشعشع بسیار کم است و خطر آن قابل چشم پوشی می باشد. در واقع خطر رادیوگراف دندانی در مقابل خطرات ناشی از مشکلات دندانپزشکی شناسایی نشده و یا درمان نشده، ناچیز است. روپوشهای سربی از کودک در مقابل تشعشع محافظت میکند. تجهیزات امروزی میتوانند پرتوی ایکس در بخشهای دیگر را فیلتر کنند و بنابراین پرتوی ایکس را به ناحیه مورد نظر محدود سازند.