پس از این که درمان ارتودنسی به پایان رسید و براکت را از دهان خارج کردید، برای این که دندان‌ها در موقعیت جدید بمانند و به موقعیت پیشین بازنگردند باید از وسیله دیگری به نام نگهدارنده ارتودنسی یا ریتینر استفاده کنید. اگر چه به کمک براکت دندان‌ها به موقعیت بهتری منتقل شده‌ اند، اما به علت وارد آمدن نیروهای خارجی ممکن است دوباره دندان‌ها حرکت کرده و به موقعیت قبلی باز کردند. همچنین در ابتدا هنوز استخوان پیرامون دندان به طور کامل سخت و بازسازی نشده و در نتیجه موقعیت دندان‌ها تثبیت نشده است.

ریتینر در انواع مختلف ساخته می‌شود تا متناسب با شرایط بیمار مورد استفاده قرار بگیرد.

چه مدت باید از ریتینر استفاده کنیم؟

از آنجایی که مدتی طول می‌کشد تا استخوان و بافت‌های دیگر پیرامون دندان بازسازی شوند باید حداقل چند ماه ریتینر در دهان بگذارید. معمولاً در ماه اول پس از درآوردن براکت، خطر بازگشت دندان‌ها بسیار بیشتر است. بازگشت یا ریلاپس دندان‌ها به این معنی است که یک یا چند سال طول میکشد تا ساختارهای پشتیبانی‌ کننده دندان‌ها در جایگاه و شرایط جدید خود مستحکم شوند. در صورتی که پیش از درمان بین دندان‌هایتان فاصله وجود داشته است، مدت زمان استفاده از ریتینر بیشتر می‌شود. معمولاً طول دوره ریتینر مشابه طول دوره براکت است.

ریتینر 2

ریتینر چه شکلی است؟

ریتینر به صورتی طراحی شده است که مانع حرکت دندان‌ها به موقعیت قبلی شود. ممکن است ریتینر ثابت و یا غیر ثابت (متحرک) برای شما انتخاب شود. ریتینر ثابت به سطح پشتی دندانهای جلویی چسبانده می‌شود.

آیا ریتینر باید تمام وقت استفاده شود؟

نحوه دقیق استفاده از ریتینر را باید ارتودنتیست به شما بگوید. برخی انواع ریتینر باید تمام وقت به مدت شش ماه استفاده شود و پس از آن تنها به صورت شبانه استفاده می‌شوند. ممکن است تا چند سال لازم باشد به این شکل ریتینر را استفاده کنید. گاهی اوقات نیز ممکن است ریتینر به صورت تمام وقت به مدت یک هفته استفاده شده و پس از آن تنها به صورت شبانه استفاده شود. ریتینر ثابت معمولاً به مدت پنج سال استفاده می‌شود.

انواع ریتینر

دستورالعمل استفاده از سیستم چگونه است؟

ریتینر غیر ثابت باید هنگام غذا خوردن، فعالیت‌های ورزشی و همچنین مسواک زدن از دهان خارج شود. برای تمیز کردن ریتینر باید ابتدا آن را در بیاورید و با مسواک و آب و کمی خمیر دندان بشویید. دندان‌های خود را نیز باید مسواک بزنید. به خاطر داشته باشید مطمئن‌ترین جا برای نگهداری ریتینر، دهان شما است بنابراین آن را نباید دایماً از دهان خارج کنید. هنگامی که ریتینر را از دهان در می‌آورید باید حتماً آن را در جعبه مخصوص خود نگهداری کنید. در صورتی که ریتینر را در جعبه خود نگذارید احتمال گم شدن یا شکستن آن زیاد است.

آیا پس از ریتینر، دندان‌ها دیگر هیچ تغییری نمی‌کنند؟

یادتان باشد استخوان همیشه در حال تغییر است و تا وقتی که زنده هستیم و استخوان زنده است ظرفیت تغییر و بازسازی و تغییر شکل دارد به همین علت هر بار که استخوان بشکند دوباره التیام یافته و جوش می‌خورد و همچنین به همین علت است که در هر سنی می‌توان درمان ارتودنسی انجام داد.

در سن ۲۰ تا ۵۰ سالگی صورت بالغ شده و دندانها شروع به حرکت رو به جلو میکنند به همین علت دندانهای جلویی پایینی دچار کمبود فضا و بهم فشردگی و انحراف میشوند. از این نظر تفاوتی نمی‌کند دندانهای عقل و یا دندان‌های دیگر خود را قبلا کشیده‌ اید یا خیر. برای پیشگیری از این اتفاق، نگهدارنده ارتودنسی غیر ثابت باید به مدت طولانی به صورت شبانه استفاده شود و یا نگهدارنده ارتودنسی ثابت بیش از پنج سال مورد استفاده قرار بگیرد. گاهی اوقات نیز لازم است فرد تا آخر عمر ریتینر را هنگام خواب استفاده نماید.

درمان انواع ارتودنسی متحرک و نامرئی در کلینیک لبخند