آمل ۰۱۱-۴۴۲۳۴۵۰۲ &nbps &nbps تهران ۰۲۱-٢٦٣٠٩٢١٦   |   ۰۲۱-٢٦٣٠٩٢٠٧  
لبخند هالیودی

لبخند هالیودی

لبخند هالیودی

چگونه میتوانیم لبخند هالیوودی داشته باشیم؟

امروزه بسیاری از بیماران از ما درباره لبخند هالیوودی سوال میکنند و میخواهند لبخندشان را که ممکن است شامل دندانهای نامرتب و بهم ریخته و تغییر رنگ یافته باشد، زیباتر کنند. لبخند هالیوودی به طور کلی به لبخند بی نقص و زیبایی گفته میشود که در آن دندانها ردیف و مرتب و سفید بوده و ونیر پورسلین دارند. اگر چه روز به روز بیماران بیشتری به دنبال ونیرهای سفیدتر هستند و اکنون ما ونیرهای زیادی متناسب با تقاضای این افراد در اختیار داریم.

+

چگونه میتوان صاحب لبخند هالیوودی شد؟

  1. ابتدا دندانهای شما را بررسی میکنیم تا ببینیم آیا دندانها و بایت شما (وضعیت دندانها و فکها در هنگام بسته بودن دهان) برای ونیر پورسلین مناسب است یا خیر. افرادی که کراس بایت یا مشکل دندان قروچه شدید دارند، برای ونیر پورسلین گزینه های مناسبی نیستند و برای آنها بهتر است که از براکت نامرئی برای صاف و مرتب کردن دندانهایشان بهره بگیرند. از روشهای سفید کردن دندانها نیز احتمالا میتوان برای سفید کردن دندانهایشان استفاده کرد. اگر از پوسیدگی دندان یا بیماری فعال لثه رنج میبرید، از شما خواسته میشود که پیش از آغاز دندانپزشکی زیبایی، این مشکلات را به کمک دندانپزشک خود رفع کنید.
  2. وضعیت دهان شما را ارزیابی میکنیم تا ببینیم دندانهای شما برای زیبا سازی و ایجاد لبخند هالیوودی مناسب است یا خیر. همچنین لبخند آزمایشی به شما پیشنهاد میکنیم تا بتوانید طرح ونیری که بهتر برایتان مناسب است انتخاب کنید و پیش از آغاز هر گونه درمان، ببینید احتمالا نتیجه درمان چه خواهد بود. طرحهای ونیر مختلفی وجود دارد مانند مدل هالیوودی، مدل طبیعی، مدل تخم مرغی، مدل جوانی و غیره. شما طرح لبخندی را باید انتخاب کنید که بیشتر ترجیح میدهید سپس متخصصان آزمایشگاهی ما برای شما یک طرح آزمایشی لبخند میسازند.
  3. همین که طراحی ونیر تمام شد، عمل سفید کردن دندان را روی دندانهای شما انجام میدهیم تا سایه دندانهای شما به طور کلی بهبود یافته و پیش از درمان زیبایی، مطمئن شویم که دندانهای شما به اندازه ای که قابلیت دارد، سفید شده است.

+

شکل: مدلهای مختلف ونیر

  1. سپس دندان شما را برای ونیر پورسلین آماده میکنیم و تنها مقدار کمی از بافت دندان را با استفاده از دستور العمل آماده سازی که آزمایشگاه برای تهیه لبخند آزمایشی ارائه کرده است، برمیداریم. دندان شما ابتدا بی حس میشود تا فرایند آماده سازی دندان کاملا بدون درد باشد. ونیر موقتی، مشابه طرحی که خواسته بودید، به شما داده میشود تا لبخند آزمایشی را مشاهده کنید. بنابراین میتوانید دقیقا ببینید طرح انتخابی شما، در دهانتان دقیقا به چه صورت خواهد بود.
  2. چند روز پس از آماده سازی دندان، از شما خواسته میشود به آزمایشگاه بروید تا در مورد ونیر موقتی تان با تکنسین آزمایشگاه صحبت کنید. به این صورت شما زمان کافی خواهید داشت که در مورد طرح لبخندتان تصمیم بگیرید و در صورتی که هر گونه تغییر بخواهید در طرح یا رنگ ونیر خود داشته باشید، میتوانید به اطلاع متخصص برسانید.
  3. سپس ونیرهای پورسلین توسط تکنسینهای آزمایشگاه ساخته میشوند و سپس به شما اعلام میشود که به کلینیک بروید و ونیر را امتحان کنید. همین که لبخند هالیوودی خود را مشاهده کردید، اگر از آن راضی بودید ونیر با چسب یا سیمان (cement) دائمی به دندان شما چسبانده (سمنت) میشود. اگر بخواهید تغییراتی در این مرحله ایجاد کنید، باید ارتودنتیست، شما را دوباره به آزمایشگاه بفرستد تا هر تغییری که میخواهید ایجاد شود.
  4. همین که ونیرها در دندان شما جایگذاری شدند، هفت تا ده روز بعد باید بازگردید تا بایت شما و لبخند جدیدتان ارزیابی شود و از عملکرد مناسب همه چیز اطمینان حاصل شود.

برای ساخت لبخند هالیوودی، بر روی چند دندان باید کار انجام شود؟

این امر بستگی به این دارد که چند دندان شما هنگام لبخند دیده میشود و چه مقدار میخواهید بابت این کار هزینه کنید. بیشتر افراد 6 تا 8 دندان جلویی را ونیر میکنند اما برخی نیز ترجیح میدهند چهار دندان بالایی ونیر شود. برای بهترین هماهنگی و انطباق بین شکل و رنگ دندانها، برخی هشت دندان بالایی و هشت دندان پایینی را ونیر میکنند.

آیا لبخند هالیوودی نیازی به مراقبت و نگهداری دارد؟

بله. هر روز باید نخ دندان بکشید و دو بار در روز مسواک بزنید و حداقل هر شش ماه یک بار به کارشناس بهداشت مراجعه کنید. همچنین باید حداقل سالی یک مرتبه به دندانپزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید دندانهایتان در وضعیت خوبی به سر میبرند. همین که ونیر پورسلین را روی دندانهایتان گذاشتید باید رژیم غذایی خود را اصلاح کنید و از مصرف غذاها یا انجام عاداتی که میتوانند ونیر را خراب کنند، اجتناب کنید. ممکن است دندانپزشک از شما بخواهد برای محافظت از ونیر و جلوگیری از شکستگی آن، از محافظ نرم دهان در هنگام خواب استفاده کنید.

آیا خطر یا عارضه جانبی در ایجاد لبخند هالیوودی وجود دارد؟

بله. ممکن است ونیر از دندان جدا شود، بشکند یا لکه بگیرد. اگر دندان آماده سازی شود، ممکن است حساس شده و در مواردی که بافت زیادی از دندان برداشته میشود، خطر حساسیت دندان افزایش می یابد. ما اگر احساس کنیم لازم است بافت زیادی از دندان برداشته شود، معمولا این امر را به اطلاع بیمار میرسانیم. اگر بافت زیادی برای ونیر باید برداشته شود، معمولا علت آن ردیف نبودن دندانها است و شما میتوانید نیاز آماده سازی لازم دندان پیش از ونیر را با صاف کردن دندانها با براکت، کاهش دهید.

همین که دندان برای ونیر آماده شود، برای همیشه نیاز به ونیر خواهد داشت بنابراین باید هزینه های آتی تعویض ونیر را نیز هنگام تصمیم گیری برای ایجاد لبخند هالیوودی، در نظر داشته باشید. اگر میخواهید ونیر بسیار سفید داشته باشید، دندانهای طبیعی مقابل (پایینی) احتمالا با دندانهای ونیر شده هماهنگی رنگ نخواهد داشت و این ممکن است باعث ایجاد تفاوت رنگ بین دندانهای بالایی و پایینی تان شود.

آیا راههای جایگزینی به جای لبخند هالیوودی وجود دارد؟

اگر دندانهای شما ردیف نباشد، میتوانید از براکتهای نامرئی مانند اینویزالاین برای صاف کردن دندانها و زیبا کردن لبخند استفاده کنید. اگر دندانهایتان لب پر، فاصله دار یا ساییده شده است، میتوانید از باندینگ کامپوزیت برای بهبود ظاهر دندانتان استفاده کنید. برای باند کامپوزیت معمولا لازم نیست هیچ بافتی از دندان برداشته شود.

اگر دندانهایتان تغییر رنگ یافته است میتوانید در خانه و یا در مطب، با روشهای گوناگون عمل سفید کردن دندانها را انجام دهید تا رنگ آنها سفید شود. اگر دندانها بد شکل هستند، میتوانید با تراش مختصر دندانها یا کانتورینگ (tooth contouring) شکل دندان را زیباتر کنید.

اگر بین دندانهایتان فاصله وجود دارد، میتوانید بدون آماده سازی دندان، لومینرز (Lumineers ) انجام دهید. لومینرز را میتوان بدون آماده سازی دندان در برخی موارد انجام داد اما برای همه موارد زیبا سازی لبخند، مناسب نیست.

یک لبخند هالیوودی چه مدت دوام دارد؟

ونیرهای پورسلین به طور متوسط ده سال عمر میکنند اما در صورتی که مراقبت خوبی از آنها نشود، این طول عمر کاهش و برعکس با مراقبت خوب، افزایش می یابد.