آمل ۰۱۱-۴۴۲۳۴۵۰۲ &nbps &nbps تهران ۰۲۱-٢٦٣٠٩٢١٦   |   ۰۲۱-٢٦٣٠٩٢٠٧  
ایمپلنت دندان و مزیت های کاشت آن

ایمپلنت دندان و مزیت های کاشت آن

از هزاران سال پیش بشر در فکر جایگزینی دندانهای از دست رفته بوده است.

ايمپلنت دندان

از هزاران سال پيش بشر در فکر جايگزيني دندانهاي از دست رفته بوده است. روشهاي گوناگون با مواد مختلف امتحان گرديد تا بالاخره دکتر Branemark سوئدي موفق گرديد ايمپلنتي (implant) از جنس تيتانيوم را بعنوان پايه جايگزين کننده ريشه بصورت علمي عرضه کند. از آن به بعد تمام پيشرفتهاي علم معطوف به فرم ايمپلنت و سطح ايمپلنت گرديد تا بيشترين موفقيت دراز مدت را داشته باشد. تا چند سال پيش ايمپلنت يک عمل لوکس براي افراد خاص به حساب مي آمد و تعداد کمي از دندانپزشکان اين عمل را انجام مي دادند ولي امروزه با گسترش علم و ساده تر شدن روند کاشت دندان و برگزاري گسترده تر کلاسهاي آموزش ايمپلنت، اين معجزه دندانپزشکي در دسترس همگان قرار دارد.
امري که تا چند دهه گذشته متصور نبود. ساليان قبل دندانپزشکان مي بايست توضيحات مفصلي درباره ايمپلنت و لزوم آن جهت جايگزيني دندانهاي از دست رفته براي مراجعين بدهد و آنها را جهت ايمپلنت کردن توجيه کنند ولي امروزه در صد زيادي از جراحي هاي ايمپلنت به درخواست خود مراجعين صورت مي گيرد.
 

1. ايمپلنت (implant) دنداني چيست؟

ايمپلنت دنداني قطعه اي از فلز تيتانيوم است که اغلب به شکل ريشه دندان مي باشد و داخل استخوان فک قرار داده ميشود.ايمپلنت دنداني بعنوان پايه اي جهت قرار دادن پروتز روي آن استفاده مي شود و باز سازي تاج دندانهاي از دست رفته با استفاده از اين پايه ايمپلنت مقدور مي گردد.

فيکچر - ايمپلنت دندان

 

فيکچر - ايمپلنت دندان

2-چه افرادي براي کاشت ايمپلنت دندان مناسب نيستند:

_افراد که سيگاري هستند.
_اشخاصي که به بيماري هاي خود ايمني دچار هستند يا  داروهايي مصرف مي کنند که اين شرايط را برايشان ايجاد مي کند.
_اشخاصي که از روش پرتو درماني در ناحيه سر و گردن استفاده کرده اند.
_افراد ديابتي که،ديابتشان تحت کنترل نيست.

 

3. چه کساني کانديد ايمپلنت هستند؟

افرادي که به هر علتي دندان ازدست داده باشند کانديد ايمپلنت دندان هستند. ايمپلنت جهت جايگزيني دندان تا بازسازي همه دندانها را در بر مي گيرد. در مورد از دست دادن يک يا چند دندان ديگر نيازي به تراش دندانهاي مجاور بعنوان پايه پروتز نيست. ايمپلنت داخل استخوان قرار مي گيرد و روکش روي همان ايمپلنت بدون اتکاء به دندانهاي مجاور قرار داده مي شود. در مورد بيماراني که دندانهاي زياد يا همه دندانها را از دست داده باشند با قرار دادن چند ايمپلنت در فک آنها و استفاده از آنها بعنوان پايه مي توان پروتز متکي بر ايمپلنت جهت جايگزيني دندانهاي از دست رفته قرار داد. در مورد بيماران کاملأ بي دندان مي توان با قرار دادن حداقل دو ايمپلنت در هر فک پروتزي متحرک ولي محکم و بدون لغزش و لقي در اختيار بيمار قرار داد. حتي در مورد بيماران بي دندان که در حال استفاده از پروتز متحرک هستند مي توان با قرار دادن دو پايه ايمپلنت در فک آنها همان پروتز را با کمترين هزينه کاملأ محکم و باثبات کرد.

 

ايمپلنت دندان

 

4. جنس ايمپلنت هاي دنداني چيست؟ اجزاء تشکيل دهنده ايمپلنت هاي دنداني کدامند؟

ايمپلنت هاي دنداني از جنس فلزات مختلف و حتي سراميک ها هستند ولي اغلب ايمپلنت هاي دنداني از جنس تيتانيوم هستند. ايمپلنت هاي دنداني از دو جزءاصلي تشکيل شده اند: فيکسچر و اباتمنت.
فيکسچر ايمپلمت داخل استخوان قرار دارد و قسمت اباتمنت ايمپلنت روي آن قرار مي گيرد و نهايتا روکش چيني با فرم دندان روي آن قرار داده مي شود.

 

اخيرا ايمپلنتهاي تمام سراميکي (زيرکونيا يا اکسيد زيرکونيوم) نيز وارد بازار شده و محبوبيت يافته اند. ايمپلنتهاي زيرکونيا به رنگ سفيد بوده و همرنگ دندان هستند و تمام مزاياي ايمپلنتهاي تيتانيومي را نيز در خود دارند. ايمپلنت سراميکي از اکسيد زيرکونيوم ساخته ميشود. مطالعات نشان داده اند که ايمپلنتهاي تيتانيومي و زيرکونيا هر دو از نظر برقراري تماس با استخوان و يکپارچگي استخوان بسيار مشابه هستند در واقع مقدار استخواني که در تماس با ايمپلنت قرار ميگيرد تعيين کننده ثبات و طول عمر ايمپلنت در دهان بيمار است. زيرکونيا از نظر زيستي با بدن سازگاري داشته و از نظر مقاومت نيز عمر خوبي دارد. 

 


 

5-انواع ايمپلنت دندان

ايمپلنت بر دو نوع تک مر حله اي و دو مرحله تقسيم مي شود.شرکت هاي مختلفي مواد و اجزاء ايمپلنت را توليد مي کنند،که با توجه به متريال آن مناسب براي افراد مختلف است.که تشخيص آن بر عهده دندانپزشک شما است.

 

انواع ايمپلنت دندان

 

 

 

 

 

6. ميزان موفقيت ايمپلنت هاي دنداني چقدر است؟

امروزه بطور متوسط موفقيت در کاشت ايمپلنت هاي دنداني بيش از 95 درصد است ولي درصد ميزان موفقيت در ايمپلنت هاي دنداني به موارد زير بستگي دارد: الف) بيمار: بيمار بايد از سلامت برخوردار باشد و به بيماري مزمن ضعيف کننده سيستم ايمني بدن مبتلا نباشد. اخيرا دچار مشکل شديد قلبي (جراحي قلب يا انفارکتوس) نشده باشد. ديابت کنترل نشده وراديوتراپي و بيماري لثه و دهان نداشته باشد. همچنين استعمال سيگار و مشروبات الکلي از عوامل محدود کننده عمل ايمپلنت هستند. ب) دندانپزشک: دندانپزشکي که ايمپلنت را انجام مي دهد بايد دوره هاي لازم ايمپلنت را ديده باشد و مهارت و تجربه کافي در انجام ايمپلنت داشته باشد، همچنين تمام شرايط بيمار از نظر سلامت بدن و فاکتوهاي مهم داخل دهاني را ارزيابي کند و با رعايت اصول کنترل عفونت مبادرت به انجام جراحي ايمپلنت نمايد.
ج) ايمپلنت: فاکتور مهم ديگر در مورد ميزان موفقيت ايمپلنت مخصوصا در دراز مدت خود ايمپلنت است. امروزه شرکت هاي سازنده ايمپلنت بسيار زياد و متنوعند. قيمت هاي ايمپلنت بسيار متنوع است و هر کدام از کمپاني هاي سازنده روي نکاتي تاکيد دارند که در ساخت ايمپلنت از آن بهره جسته اند. دندانپزشک با توجه به بودجه بيمار و مسائل تکنيکي و مزيت هاي ايمپلنت در محدوده قيمت مورد نظر، مبادرت به انتخاب يک سيستم مي کند .
در کل ايمپلنتي مناسب است که ميزان جوش خوردن آن به فک، بالا باشد (osseointegration) و ميزان تحليل استخوان اطراف آن در طول زمان کمتر باشد.
د) مراقبتهاي بعدي: بيمار نقش بسيار مهمي در طول عمر ايمپلنت و موفقيت دراز مدت آن دارد. عدم استعمال دخانيات و مشروبات الکلي و رعايت بهداشت دهان و دندانها و لثه، مراجعات منظم به دندانپزشک و اطمينان از سلامت لثه و عدم وجود جرم دنداني و پوسيدگي در دندانهاي ديگر همه و همه موفقيت دراز مدت ايمپلنت را افزايش مي دهد.

درمان قطعي بي دنداني

درمان قطعي بي دنداني

 

ايمپلنت دنداني

 

7. کاشت ايمپلنت هاي دنداني به چه صورت است؟

کاشت ايمپلنت در مطب دندانپزشکي و با بي حسي موضعي (نظير معالجات متداول دندانها) و توسط جراح دندانپزشک ورزيده انجام مي گيرد. براي کاهش احتمال درد و عفونت ممکن است دندانپزشک داروهائي تجويز کند که قبل و بعد از عمل کاشت ايمپلنت مورد استفاده قرار گيرند.

چگونه با ايمپلنت لقي دندان را فراموش کنيم

چگونه با ايمپلنت لقي دندان را فراموش کنيم
 

ايمپلنت دنداني

 

 

 

8-امکان کاشت دندان در استخوان تحليل رفته مقدور است؟

(کساني که سالهاست دندان از دست داده اند)

در افرادي که استخوان هاي فکتحليل رفته و نياز به جايگزيني ايمپلنت دندان دارند درمان موفق ايمپلنت انجام نخواهد شد، مگر اينکه  با بازسازي استخوان، که اين بخش بر کاشت ايمپلنت دندان مقدم است.

جايگزيني يا بازسازي استخوان، يعني يک نسج زنده که اصولا دشوار‌تر از جايگزيني دندان است. در صورتي که به اين امر توجه نشود ايمپلنت، چه به صورت فوري چه به صورت روند معمولي پس از چند سال دچار مشکلاتي مي شود.
 

9. طول درمان ايمپلنت چقدر است؟

طول مدت جراحي معمولا از نيم ساعت تا دو ساعت مي باشد و بسته به تعداد ايمپلنتها و شرايط فکي بيمار تغيير مي کند. در مواردي که علاوه بر کاشت ايمپلنت نياز به پيوند استخوان و يا تغيير شرايط کف حفره سينوس در فک بالا نياز باشد، زمان کاشت ايمپلنت بيشتر خواهد بود. پس از کاشت ايمپلنت تا قرار دادن پروتز روي آن زماني حدود 6 هفته تا 3ماه موردنياز است، تا کاملا ايمپلنت ها در شرايط بدور از تکان و لرزش به آرامي به استخوان فک بيمار جوش بخورد و ايمپلنت در جاي خود کاملا محکم شود سپس دندانپزشک مبادرت به قرار دادن پروتز روي ايمپلنت مي کند. البته در مواردي باتوجه به کميت استخواني فک بيمار و نوع ايمپلنت خاصي که طراحي شده است، بار گذاري فوري روي آن مي تواند صورت گيرد، بنا به تشخيص جراح دندانپزشک مي توان بلافاصله پس از جراحي کاشت ايمپلنت، پروتز را روي ايمپلنت قرار داد.

 

10-ايمپلنت فوري


ايمپلنت فوري دندان روشي از درمان ايمپلنت است که در آن تاج موقتي بعد از جايگذاري ايمپلنت در استخوان فک، روي ايمپلنت گذاشته مي شود. اين دندان جايگزين به طور موقت است که معمولا به دقت شکل داده ميشود طوري که در تماس با دندان سمت مقابل قرار نميگيرد و صرفا براي زيبايي لبخند است تا زماني که تاج دائمي دندان جايگزين شود.

بيمار در زماني که بايد منتظر بماند تا ايمپلنت به استخوان جوش بخورد، از لبخندي با ظاهر طبيعي برخوردار مي شود.در جهت آرامش و راحتي بيمار تا آماده سازي نهايي ايمپلنت دندان توسط دندانپزشک.

 

 

11. عوارض جراحي ايمپلنت چيست؟

پس از جراحي ايمپلنت بسته به مدت زمان کيفيت استخوان و واکنش هاي بافتي بيمار، مقداري درد و تورم در ناحيه جراحي ايمپلنت قابل پيش بيني است که در صورت لزوم جراح دندانپزشک قبل و بعد از عمل کاشت ايمپلنت با تجويز داروآنرا به حداقل مي رساند.

نقش ليزر در ايمپلنت دندان

 

نقش ليزر در ايمپلنت دندان

 

12. نقش ايمپلنت در حفظ استخوان فک چيست؟

حجم استخوان فک علاوه بر کارآيي آن بعنوان محافظ ريشه دندان در ظاهر افراد هم تاثير به سزائي دارد. ايمپلنت هاي دنداني در نقاطي که دندان از دست رفته است مي توانند حجم استخوان فرد را حفظ کنند و با بهبود ظاهر صورت در بهبود کيفيت زندگي افراد تاثير به سزائي بگذارند.

 

13. هزينه انجام ايمپلنت چقدر است؟

هزينه انجام ايمپلنت در بسياري موارد با انجام درمانهاي سنتي تفاوت چنداني ندارد. فاکتورهاي تعيين کننده هزينه خود ايمپلنت، دستمزد جراح دندانپزشک، هزينه مواد مصرفي اضافي در صورت لزوم (پودرپيوند استخوان) و هزينه لابراتواري مي باشد، که البته بهتر است قبل از انجام عمل ايمپلنت بطور شفاف هزينه مربوط به ايمپلنت مورد توافق قرار گيرد.

 

 

14. آيا درمان ايمپلنت با دندانپزشکي زيبائي همسو است؟

امروزه با پيشرفت علم و تکنولوژي ايمپلنت، بيشترين توجه معطوف به زيبائي دندانهاي متکي بر ايمپلنت به همراه موفقيت دراز مدت آنها است. تطابق فرم و ظاهر استخوان ناحيه اي که ايمپلنت در آن قرار دارد با بقيه فک و هماهنگي دندان جايگزين شده توسط ايمپلنت با بقيه دندانها، هنر دندانپزشک است. البته لازم به ذکر است که هميشه درمان ايده آل تامين زيبائي 100درصد را نمي کند و با توجه به شرايط موجود مخصوصا حجم لثه و استخوان فک بيمار جراح دندانپزشک متبحر، بالاترين حد زيبائي را در کاشت ايمپلنت دندان لحاظ مي کند.

 

15- آيا امکان گذاشتن ايمپلنت بدون جراحي لثه وجود دارد؟


(Flaplees)در صورتي که بيمار از تراکم استخواني مناسب در نواحي مورد نياز ايمپلنت برخوردار باشد امکان گذاشتن ايمپلنت بدون جراحي و بخيه
.وجود دارد

ايمپلنت دندان
 

16-آيا قرار دادن روکش بلافاصله بعد از ايمپلنت در راستاي کاهش مدت طول دوره درمان وجود دارد؟


در صورتي که در اطراف محل کاشت ايمپلنت دندان استخوان کافي را دارا باشد. اين امکان وجود دارد که بلافاصله بعد از گذاشتن ايمپلنت ، روکش آن نيز تحويل شود.

17-مراقبت هاي بعد از جراحي ايمپلنت دندان

جراحي ايمپلنت دندان هم مانند هر جراحي پزشکي نياز به مراقبت دارد،موارد مهم را خلاصه بيان شده است:

1_بعد از رفع بي حسي دچار درد خواهيد شد،مسکن هاي تجويز شده دندانپزشکتان را مصرف کنيد.ديگر دارو هاي تجويز شده را هم به طور منظم مصرف کنيد.

2_بعد از جراحي بين 3 تا 4 ساعت مايعات و يا هر نوع خوراکي مصرف نشود.

3_تا زماني که بخيه در دهان شما است از استعمال دخانيات خودداري کنيد،به دليل اينکه حرارت و دود روند ترميم را مختل مي کند.

4_تا دو روز بعد از جراحي از انجام فعاليت هاي سنگين بدني خودداري کنيد.

5_بطور مرتب از دهانشويه تجويز شده توسط پزشکتان استفاده کنيد.

 

ايمپلنت