آمل ۰۱۱-۴۴۲۳۴۵۰۲ &nbps &nbps تهران ۰۲۱-٢٦٣٠٩٢١٦   |   ۰۲۱-٢٦٣٠٩٢٠٧  
فرنکتومی چیست و چرا انجام میشود؟

فرنکتومی چیست و چرا انجام میشود؟

دلايل نياز به اين جراحى و مزاياى كار با ليزر لیزر بافت نرم، از تبخیر بافت برای برش با انرژی نور انجام می شود. در جراحي لیزري ناراحتی ، درد و خونريزي برای بیمار وجود ندارد. برخی کودکان در حین عمل به خواب میروند. فرنوم یا فرنولوم غشائی است که دو قسمت را بهم متصل می کند، بطوریکه در حرکت هر کدام محدودیتی ایجاد نماید


 

فرنکتومی چیست و چرا انجام میشود؟ 

 فیلم جراحی فرنکتومی بدون بى حسى و نياز به بخيه با ليزر توسط دکتر میرزایی

 

فرنکتومی چیست؟
 

دلايل نياز به اين جراحى و مزاياى كار با ليزر

 

لیزر بافت نرم، از تبخیر بافت برای برش با انرژی نور انجام  می شود. در جراحي لیزري ناراحتی ، درد  و خونريزي برای بیمار وجود ندارد. برخی کودکان در حین عمل به خواب میروند.

 

فرنکتومی (frenectomy ) جراحی ساده برای برداشتن فرنوم (frenum) دهان است. فرنوم پیوند عضلانی بین دو بافت است. دو فرنوم در دهان وجود دارد که گاهی اوقات میتواند مانع عملکرد طبیعی برخی اعضای دهان شده و مسئله فرنکتومی (برداشتن فرنوم) را مطرح کند. این فرنوم که فرنوم زبانی خوانده میشود، زبان را به کف دهان متصل میکند و فرنوم لبی (لَبیال) ماگزیلاری، سطح داخلی لب بالا را به لثه ها درست در بالای دو دندان جلویی، متصل میکند. در تصویر زیر میتوانید فرنوم لبی و زبانی را ببینید.

فرنوم زبانی و فرنکتومی  

فرنوم زبانی، زبان را به کف دهان متصل میکند. گاهی اوقات فرنوم زبانی میتواند باعث متصل ماندن تمام طول زبان تا نوک زبان، به کف دهان شود و به اصطلاح باعث گره خوردن زبان فرد شود.
 

فرنوم زبانی محدود، رویدادی شایع در خردسالان است. معمولا کودکان میتوانند با فرنوم زبانی برجسته سازگار شوند و به صورت طبیعی غذا بخورند و صحبت کنند. اگر اتصال زبان در تمام طول مسیر تا نوک زبان وجود داشته باشد، تنها گزینه ممکن است فرنکتومی باشد تا عملکرد طبیعی زبان به کودک بازگردد.

فرنکتومی زبانی عمل ساده ای است و طی آن با بی حسی زبان ، بی حس میشود. شکاف کوچکی ایجاد میشود که زبان را از کف دهان آزاد میکند. سپس این شکاف بخیه زده میشود تا بافت التیام یابد.

فرنوم لبی ماگزیلاری و فرنکتومی

فرنوم لبی ماگزلاری، لب بالایی را به لثه بالای دو دندان جلویی متصل میکند. اگر زبان را حرکت دهید و بین لب بالا و دندانهایتان قرار دهید، این بافت عضلانی نازک را احساس میکند.
 

فرنوم لبی برجسته، باعث ایجاد فاصله زیاد بین دو دندان جلویی میشود. این امر موجب نگرانی والدین میشود. اگر فرنوم درد زیادی در لب و لثه بالایی ایجاد نمیکند، درمان فوری لازم نیست. بهتر است درمان را تا زمانی که دندانهای دائمی بالایی بیرون بزنند، به تعویق بیندازید. بسیاری از مواقع جایگزینی دندانهای شیری با دندانهای دائمی، به طور طبیعی فاصله بین دو دندان جلویی را میبندد. اگر این فاصله بسته نشد، میتوان آن را با براکت درمان کرد.

اگر دندانها دوباره پس از برداشتن براکت، شروع کردند از هم فاصله بگیرند، فرنکتومی لبی ماگزیلاری میتوان انجام داد. فرنکتومی لبی ماگزیلاری را نباید پیش از بسته شدن فاصله انجام داد چون ممکن است بافت همبند تشکیل شود و از بین بردن فاصله بین دو دندان جلویی بالا غیر ممکن شود.
 

جراحی فرنکتومی مرسوم

جراحی فرنکتومی مرسوم به یکی از روشهای زیر صورت میگیرد:

1-شکاف ساده ای با استفاده از الگوی بیضی شکل باریک اطراف فرنوم تا پریوست (periosteum ) یا ضریع استخوان ایجاد میشود و عضله را از ضریع استخوان جدا کرده و زخم بسته میشود.
2-روش زد پلاستی (Z-plasty
3- وستیبولوپلاستی (vestibuloplasty)

عمل لیزر بافت نرم

سابقا لیزر CO2 به عنوان ابزار جراحی برای برش دقیق و انعقاد بافتهای نرم دهان، استفاده میشد. جراحان با استفاده از لیزر CO2 برای عملهای بافت نرم، برای به حداقل رساندن آسیب حرارتی نامطلوب در استخوانها و بافتهای اطراف، باید به سرعت کار میکردند. اگر عمل بافت نرم با رویکرد دو گانه همراه شوند (سوپر پالس CO2 و Er:YAG)، پتانسیل آسیب حرارتی بسیار کاهش می یابد و مدت بی خطر بودن کار بسیار افزایش می یابد. این امر به علت مشخصات منحصر به فرد و فتوبیولوژی تعامل بافت با لیزر Er:YAG است. با اضافه شدن این لیزر با استرس کمتر و کارامدی بیشتر، درمان صورت میگیرد.

فواید لیزر

لیزر بافت نرم، از تبخیر بافت برای برش استفاده میکند که این کار با انرژی نور صورت میگیرد. در روش لیزر ناراحتی بسیار کمی برای بیمار وجود خواهد داشت. برخی کودکان در حین عمل به خواب میروند. تقریبا هیچ خونریزی در این عمل وجود ندارد. علاوه بر این فواید، لیزر ناحیه مورد برخورد را استریلیزه میکند بنابراین خطر عفونت کاهش می یابد. التیام پس از عمل بسیار سریع است چون لیزر بازتولید زیستی و التیام را تحریک میکند. نتیجه عملی دقیق است که احتمال بازگشت و عود در آن کم است.
 

شکل- وسایل محافظ برای درمان لیزری

 

نمونه کار های مرتبط