آمل ۰۱۱-۴۴۲۳۴۵۰۲ &nbps &nbps تهران ۰۲۱-٢٦٣٠٩٢١٦   |   ۰۲۱-٢٦٣٠٩٢٠٧  
ارتباط بیماری لثه در مادر و مرگ نوزاد

ارتباط بیماری لثه در مادر و مرگ نوزاد

زنان بارداری که بیماری لثه داشته و تحت درمان قرار نگرفته اند، ممکن است چیزی فراتر از دندانهای خود را به خطر انداخته باشند. تحقیقات نشان داده اند که در این زنان خطر مرگ نوزاد بالاتر است.

 

ارتباط بیماری لثه در مادر و مرگ نوزاد

زنان بارداری که بیماری لثه داشته و تحت درمان قرار نگرفته اند، ممکن است چیزی فراتر از دندانهای خود را به خطر انداخته باشند. تحقیقات نشان داده اند که در این زنان خطر مرگ نوزاد بالاتر است.

از مدتها پیش به مادران بارداری که بیماری لثه دارند، هشدار داده شده است که ممکن است نوزادان نارس یا بسیار کوچک به دنیا بیاورند اما طبق مطالعه ای که در Obstetrics and Gynecology منتشر شد، برای اولین بار دانشمندان ارتباط باکتریهای لثه مادر با عفونت در نوزادانی که مرده به دنیا آمده اند، را کشف کرده اند.

دانشمندان دانشگاه کیس وسترن پس از مطالعه بر زن سی و پنج ساله بارداری که در نهایت با مرگ نوزادش رو به رو شد، به این کشف دست یافتند. مطالعات پیشین که توسط همین محققان صورت گرفته بود نشان داده بود که باکتریهای دهانی به نام فوزوباکتریوم نوکلئاتوم ( Fusobacterium nucleatum ) در موشها میتواند از راه جریان خون به جفت گسترش پیدا کند و موضوع پژوهش بعدی این بود که چنین چیزی در انسان نیز ممکن است اتفاق بیفتد یا خیر.

پژوهشگر این تحقیقات ییپینگ هان (دانشیار پریودنتیکس و پاتولوژی دانشگاه کیس وسترن)  توضیح میدهد همین که لثه فردی خونریزی کند، باکتریهای دهان به راحتی وارد جریان خون میشوند. معمولا این نوع باکتریها به راحتی توسط سیستم ایمنی مادر (چه در انسانها و چه در موشها) شناسایی و مقابله میشوند اما به علت وضعیت ویژه موجود در رحم، جنین ممکن است آسیب پذیرتر از مادر باشد.

هان توضیح میدهد همین که باکتریها وارد خون شدند، تقریبا هر جایی ممکن است بروند. جفت در مقایسه با اندامهای دیگر مانند کبد و طحال، اندامی با ایمنی ضعیف است و به هدفی آسان برای رشد و تکثیر باکتریها تبدیل میشود.

زنی که در این مطالعه شرکت کرده بود به محققان گفته بود که در دوران بارداری لثه اش خونریزی زیادی داشته است (مهمترین نشانه بیماری لثه). خونریزی لثه در زنان باردار غیر طبیعی نیست و در حدود 75 درصد از زنان باردار به علت تغییرات هورمونی طبیعی در بدن این اتفاق می افتد. بیماری خفیف لثه را میتوان به سادگی با مسواک و نخ دندان به دفعات بیشتر، درمان کرد اما در موارد جدی تر ممکن است نیاز به جراحی باشد.

دکتر ریچارد بیگی متخصص بیماری های عفونی زایمانی و دانشیار علوم باروری دانشگاه مرکز پزشکی پیتزبورگ میگوید زنان باردار نباید این زنگ خطری که مطالعات جدید به صدا در آورده اند را نادیده بگیرند. لازم به ذکر است بیشتر زنان باردار دچار خونریزی لثه میشوند ولی کودکشان را از دست نمیدهند بنابراین این اتفاق می افتد اما شایع نیست و این یافته ها به معنی افزایش این رویداد نیست.

بیگی اضافه میکند این یافته ها باید هشداری باشد که زنان بارداری که خونریزی لثه دارند، به دندانپزشک مراجعه کنند تا ژینژیویت شان درمان شود. مطالعات نشان میدهند ژینژیویت (التهاب لثه) میتواند خطر زایمان پیش از موعد را از دو تا هفت برابر افزایش دهد.

دکتر مایکل لو دانشیار مامایی، پزشکی زنان و سلامت عمومی در مرکز پزشکی لس آنجلس دانشگاه کالیفرنیا میگوید این پژوهش جدید بر اهمیت بهداشت دهان نه فقط در زنان باردار، بلکه برای همه افرادی که قصد بارداری دارند تاکید میکند. لو میگوید: "ما میدانیم که ژینژیویت یک شبه اتفاق نمی افتد بنابراین باید زنان با سلامت کامل دهان وارد دوران بارداری شوند. ما آرزو داریم ببینیم همه زنانی که قصد بارداری دارند، مراقبتهای پیش از بارداری انجام دهند که شامل چکاپ دهان نیز میشود. "

نمونه کار های مرتبط