آمل ۰۱۱-۴۴۲۳۴۵۰۲ &nbps &nbps تهران ۰۲۱-٢٦٣٠٩٢١٦   |   ۰۲۱-٢٦٣٠٩٢٠٧  
ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت متداول‌ترین روش درمان ارتودنسی است که در آن از سیستم براکت معمولی استفاده می‌شود. در این سیستم براکت، نگینهای کوچک مربعی شکل به سطح جلوی دندان ها چسبانده می‌شوند

ارتودنسی ثابت متداول‌ترین روش درمان ارتودنسی است که در آن از سیستم براکت معمولی استفاده می‌شود. در این سیستم براکت، نگینهای کوچک مربعی شکل به سطح جلوی دندان ها چسبانده می‌شوند و سیم ارتودنسی از آنها عبور کرده و دندان‌ها را به یکدیگر متصل می‌نماید تا به این ترتیب به تمامی دندان‌ها نیرو اعمال شود. علاوه بر براکت فلزی معمولی، سیستم‌های براکت دیگری نیز برای این منظور طراحی شده‌ اند که بسته به شرایط و اولویت‌ها نوع آن انتخاب می‌شود. از جمله سایر سیستم‌های براکت در درمان ارتودنسی ثابت عبارتند از براکت پشت دندانی، براکت سرامیکی، براکت خود لیگاچور و مینی براکت.

 

درمان ارتودنسی با براکت ثابت

اگر چه تصور می‌شود درمان ارتودنسی متعلق به کودکان است اما امروزه شمار روزافزون بزرگسالان متقاضی درمان ارتودنسی هستند تا دندان‌های خود را صاف و مرتب کرده و به زیبایی لبخند و حفظ سلامت دهان کمک نمایند. خوشبختانه درمان ارتودنسی هیچ محدودیت سنی ندارد.

براکت برای اصلاح ناهمراستایی دندان‌ها و فکها، بستن فاصله بین دندان‌ها، اصلاح مشکل بیرون زدن دندان‌ها از جایگاه نامناسب، اوپن بایت، اورجت، آندربایت، اوربایت، عدم انطباق خط میانی لبخند و همچنین نهفتگی دندان نیش مورد استفاده قرار می‌گیرد. با درمان ارتودنسی بهتر می‌توانید دندان‌ها را تمیز کنید، جلوی پوسیدگی دندان و عفونت لثه را بگیرید، به درستی صحبت کنید و واژه‌ ها را تلفظ نمایید و غذا را بخوبی بجوید.

ارتودنسی

ارتودنسی ثابت چگونه عمل می‌کند؟

به طور کلی سیم ارتودنسی فشار ملایم و پیوسته به دندان‌ها وارد می‌کند تا به تدریج آنها را به جهت مورد نظر و موقعیت مطلوب بکشاند. این فشار ملایم و پیوسته از طرفی می‌تواند دندان‌ها را جابه‌جا کند و از طرف دیگر متناسب با ظرفیت استخوان فک در بازسازی و تغییر شکل و سازگاری با موقعیت جدید دندان‌ها می‌باشد.

 

درمان با براکت ثابت چه مدت طول می‌کشد؟

طول دوره درمان و مدت زمانی که باید براکت در دهان مانند بستگی به میزان جابه‌جایی مورد نیاز دندان‌ها، سن، وضعیت سلامت لثه، دندان‌ها و استخوان‌های پشتیبانی ‌کننده آن‌ها و همچنین پیچیدگی مشکل و همکاری بیمار دارد.

به طور کلی معمولاً 12 تا 36 ماه درمان ارتودنسی ثابت طول می‌کشد اما در موارد شدیدتر طولانی‌تر خواهد بود. در ارتودنسی غیر ثابت معمولاً طول دوره درمان کوتاه‌تر است اما برای مشکلات پیچیده نمی‌توان از این روش استفاده کرد.

 

دفعات مراجعه به ارتودنتیست در طول دوره درمان چقدر است؟

برای اطمینان از کارآیی براکت و طی کردن درست مسیر درمان، باید هر شش تا هشت هفته یک بار به ارتودنتیست مراجعه کنید. هنگامی که به ارتودنتیست مراجعه می‌کنید سیستم براکت بررسی شده و سیم ارتودنسی، حلقه کشی یا فنرها بررسی و تنظیم می‌شوند. منظم بودن مراجعات اهمیت زیادی دارد چرا که هر چه کارایی براکت کاهش پیدا کند طول دوره درمان افزایش می‌یابد.

نمونه کار های مرتبط