آمل ۰۱۱-۴۴۲۳۴۵۰۲ &nbps &nbps تهران ۰۲۱-٢٦٣٠٩٢١٦   |   ۰۲۱-٢٦٣٠٩٢٠٧  
ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی یا سیم ‌کشی دندان‌ها به فرایند درمانی گفته می‌شود که در طی آن ناهمراستایی دندان‌ها و فکها اصلاح می‌شود و دندان‌ها صاف و مرتب می‌شوند

ارتودنسی چیست؟ 

ارتودنسی چیست

ارتودنسی یا سیم ‌کشی دندان‌ها به فرایند درمانی گفته می‌شود که در طی آن ناهمراستایی دندان‌ها و فکها اصلاح می‌شود و دندان‌ها صاف و مرتب می‌شوند. متداولترین در روش درمان ارتودنسی استفاده از براکت است. با کمک براکت نیروی پیوسته و ملایم به دندان‌ها اعمال می‌شود تا آنها را به موقعیت مطلوب بکشاند.

ارتودنسی

هدف از درمان ارتودنسی چیست؟

درمان ارتودنسی ممکن است به منظور بهبود زیبایی چهره و لبخند و یا حفظ سلامت دهان و دندان انجام شود. در صورتی ‌که دندان‌ها همراستا نباشند، ذرات غذا، پلاک و باکتری‌ها به راحتی بین دندان‌ها و لثه جمع می‌شود. از طرفی معمولاً دسترسی مسواک به این نواحی بین دندانی دشوار بوده و این نواحی به خوبی تمیز نمی‌شوند. این امر موجب التهاب و عفونت لثه، پوسیدگی دندان و مشکلات متعدد مرتبط با آن می‌شود. با کمک درمان ارتودنسی انحراف و کجی دندان‌ها اصلاح می‌شود و مشکلات بایت و ناهمراستایی فکها برطرف می‌شود. به این ترتیب سلامت دهان بهتر حفظ می‌شود و از طرفی تعادل در ساختار نیمه پایینی صورت و فکها برقرار می‌شود.

شرایط ارتودنسی

در چه شرایطی درمان ارتودنسی انجام شود؟

به طور کلی درمان ارتودنسی برای برطرف کردن مشکلات زیر استفاده می‌شود:

  • بستن فاصله بین دندان‌ها
  • صاف و مرتب کردن دندان‌های کج و چرخیده
  • اصلاح جلو زدگی چانه ( آندربایت)
  • اصلاح عقب ‌ماندگی چانه (اوربایت)
  • اصلاح جلو زدگی دندانهای جلویی (اورجت)
  • اصلاح اوپن بایت (فاصله بین دندانهای جلویی بالایی و پایینی در هنگام بسته‌ بودن فکها)
  • عدم تقارن خط میانی لبخند
  • شلوغی دندان‌ها و کمبود فضای فک
  • بیرون کشیدن دندان‌های نیمه نهفته
  • موقعیت دندان‌هایی که از جایگاه نامناسب بیرون زده اند

براکت ارتودنسی

براکت ارتودنسی

متداول‌ترین روش حرکت دادن دندان‌ها در درمان ارتودنسی، براکت است. براکت انواع گوناگون دارد که بسته به شرایط و ترجیحات شخصی بیمار نوع آن انتخاب می‌شود. انواع براکت عبارتند از براکت فلزی معمولی، براکت پشت دندانی، براکت سرامیکی، براکت شفاف یا اینویزالاین و مینی براکت.

 

سن مناسب ارتودنسی

برای انجام درمان ارتودنسی هیچ وقت دیر نیست. شما در هر سنی که باشید در صورتی که از دندان و لثه سالم برخوردار باشید می‌توانید درمان ارتودنسی انجام دهید. با این حال انجام درمان ارتودنسی در کودکی مزیت‌ بزرگی دارد. مهم‌ترین مزیت ارتودنسی در کودکی در حال رشد بودن استخوان‌ها و دندان‌ها می‌باشد بنابراین در بسیاری شرایط با درمان‌های بسیار ساده و حتی تنها با هدایت رشد استخوان فک می‌توان درمان ارتودنسی انجام داد در حالی که برخی از این درمان‌ها در بزرگسالی و پس از پایان سن رشد دشوارتر، تهاجمی‌تر  و یا حتی غیر ممکن خواهد شد. به همین علت اکیداً توصیه می‌شود کودکان در سن هفت ‌سالگی به ارتودنتیست نشان داده شوند. در این سن می‌توان بسیاری از مشکلات دندانی احتمالی در آینده را پیش ‌بینی نموده و از آنها جلوگیری کرد و بسیاری از مشکلات دیگر را با راه‌ حل‌های ساده اصلاح نمود.

 

نمونه کار های مرتبط