Warning: session_start(): open(/opt/alt/php71/var/lib/php/session/sess_0264a56a3905cbff92e01c05348f22c5, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/shafagos/public_html/protected/configs/config.php on line 7

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /opt/alt/php71/var/lib/php/session) in /home/shafagos/public_html/protected/configs/config.php on line 7
درمان عفونت لثه با داروهای آنتی بیوتیک یا چرک خشک کن
آمل ۰۱۱-۴۴۲۳۴۵۰۲ &nbps &nbps تهران ۰۲۱-٢٦٣٠٩٢١٦   |   ۰۲۱-٢٦٣٠٩٢٠٧  
درمان عفونت لثه با داروهای آنتی بیوتیک یا چرک خشک کن

درمان عفونت لثه با داروهای آنتی بیوتیک یا چرک خشک کن

داروهای آنتی بیوتیک یا به اصطلاح چرک خشک کن به داروهایی گفته میشود که باکتریها را از بین میبرند. جرم روی دندان حاوی باکتری است بنابراین مصرف داروهای آنتی بیوتیک مقدار پلاک موجود در دهان را کاهش میدهد.

درمان عفونت لثه با داروهای آنتی بیوتیک یا چرک خشک کن

درمان عفونت لثه با داروهای آنتی بیوتیک یا چرک خشک کن

داروهای آنتی بیوتیک یا به اصطلاح چرک خشک کن به داروهایی گفته میشود که باکتریها را از بین میبرند. جرم روی دندان حاوی باکتری است بنابراین مصرف داروهای آنتی بیوتیک مقدار پلاک موجود در دهان را کاهش میدهد. این داروها میتوانند عفونت لثه را درمان کرده و فرصت التیام لثه را فراهم سازند. از جمله داروهای آنتی بیوتیک میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

کلرهگزیدین گلوکونات

کلیندامایسین

داکسی سایکلین

مترونیدازول

پنیسیلین

تری کلوزان

از داروهای آنتی بیوتیک آهسته رهش میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

کلرهگزیدین گلوکونات

داکسی سایکلین هیکلات

مینوسایکلین

درمان عفونت لثه با داروهای آنتی بیوتیک یا چرک خشک کن

دندانپزشک برای درمان بیماری لثه اشکال مختلف داروهای آنتی بیوتیک را تجویز میکند. ممکن است آنتی بیوتیک را مستقیما (به صورت موضعی) به لثه بزند یا لازم باشد آن را به صورت قرص یا کپسول ببلعید، و یا به صورت دهان شویه باید در دهان بچرخانید. گاهی نیز آنتی بیوتیکها در شیارهای عمیق بین دندان و لثه (در موارد شدید عفونت لثه) قرار داده میشوند. برخی از خمیر دندانهای تجویزی نیز حاوی ترکیبات آنتی باکتریال هستند که در صورت مصرف منظم پلاک را کاهش داده و ژنژیویت را بهبود میبخشد.

درمان عفونت لثه با داروهای آنتی بیوتیک یا چرک خشک کن

علت مصرف آنتی بیوتیک در درمان لثه

دلایل مصرف این داروها به صورت زیر است:

ممکن است توصیه شود پس از مسواک و نخ دندان دهان شویه آنتی بیوتیک مصرف کنید تا باکتریهای دهان کاهش یابد.

آنتی بیوتیک های موضعی برای درمان مراحل اولیه بیماری لثه (ژنژیویت) تجویز میشوند چرا که در این حالت تنها با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مرتب ممکن است نتوان بیماری را متوقف کرد.

آنتی بیوتیکهای موضعی برای درمان اشکال خفیف بیماری پیشرفته لثه (پریودنتیت) نیز ممکن است تجویز شوند.

داروهای آنتی بیوتیک آهسته رهش (به تدریج ترکیبات ضد باکتری آن آزاد میشود تا تاثیر طولانی تری داشته باشد) در پریودنتیت ممکن است در داخل پاکتهای لثه قرار داده شوند.

قرص یا کپسول آنتی بیوتیک برای درمان پریودنتیت متوسط تا شدید استفاده میشوند.

اگر درمان آنتی بیوتیکی همراه با شیوه صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن باشد، بیماری لثه متوقف میشود و لثه ها دوباره صورتی رنگ و سالم خواهند شد.

درمان عفونت لثه با داروهای آنتی بیوتیک یا چرک خشک کن

عوارض داروهای آنتی بیوتیک درمان عفونت لثه

تمام داروها عارضه جانبی دارند. اما بسیاری از افراد عارضه جانبی دارو را احساس نمیکنند یا به راحتی میتوانند بر آن غلبه کنند. اگر داروی خاصی مصرف میکنید از پزشک داروساز درباره عوارض جانبی آنها سوال نمایید.

اگر نگران مصرف چرک خشک کن هستید، باید چند نکته را مد نظر قرار دهید:

معمولا فواید داروها مهمتر از عوارض جانبی ناچیز یا کم اهمیت آنهاست.

عوارض جانبی داروها پس از مدتی برطرف میشوند.

اگر عوارض جانبی دارویی که مصرف میکنید هنوز شما را آزار میدهد و مایلید مصرف دارو را متوقف کنید پیش از هر تصمیمی با دندانپزشک خود صحبت کنید. ممکن است او دوز مصرفی را کاهش داده یا دارو را برایتان عوض کند. هرگز مصرف دارو را ناگهان متوقف نکنید مگر این که پزشک به شما دستور داده باشد.

در صورتی که علائم زیر را تجربه کردید فورا با اورژانس تماس بگیرید:

مشکلات تنفسی

باد کردن صورت، لبها، زبان یا گلو

در موارد زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

کهیر

ضعف یا سبکی سر

عوارض جانبی متداول داروهای آنتی بیوتیک عبارتند از تهوع و استفراغ، اسهال و جوش و تحریکات پوستی.

داروها یکی از ابزارهای مبارزه با بیماریها هستند. مصرف دارو طبق دستور پزشک سلامت شما را بهبود بخشیده و مانع از مشکلات جدی تر در آینده میشود. اگر داروی تجویز شده را به درستی مصرف نکنید ممکن است سلامتی خود را به خطر بیندازید.

توجه داشته باشید که همیشه مصرف داروهای چرک خشک کن باعث از بین رفتن باکتریها نمیشود (مقاومت باکتریایی)، یکی از دلایل آن مصرف بیش از حد دارو یا مصرف نامناسب آن است. برای پیشگیری از مقاومت باکتریایی تمام داروهای خود را طبق دستور پزشک مصرف کنید حتی اگر ظرف چند روز مصرف دارو بهتر شدید و احساس کردید نیازی به ادامه مصرف داروها نیست. اگر مصرف دارو را زود متوقف کنید، تعداد کمی از باکتریهایی که ظرف چند روز اول کشته نشده اند، دوباره رشد کرده و این بار به آنتی بیوتیک مقاومتر میشوند.

مصرف داروی آنتی بیوتیک در زنان

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید و یا کودکتان را از شیر خود تغذیه میکنید، هیچ دارویی مصرف نکنید مگر این که پزشک به شما دستور داده باشد. برخی از داروها برای کودک شما ضرر دارند. حتی داروهای بدون نسخه، ویتامینها و گیاهان دارویی نیز میتوانند برای کودک شما خطرناک باشند. حتما به اطلاع پزشک برسانید که باردار هستید یا قصد بارداری دارید یا به کودک شیر میدهید.

نمونه کار های مرتبط