پیوند لثه

صفحه اصلی - پیوند لثه

عمل جراحی پیوند بافت لثه

اگر به دندانپزشک مراجعه کرده اید و صحبت از عمل جراحی لثه به میان آمده است، از عبارت عمل جراحی وحشت نکنید. جراحی لثه عمل بسیار ساده تر از چیزی است که به نظر میرسد. پیوند لثه در شرایطی لازم است که باید از دندانها در مقابل پسروی لثه محافظت شود. همچنین در شرایطی که به دنبال لبخند هالیوودی هستید و میخواهید دندانها و لبخند خود را زیباتر کنید، ممکن است نیاز به این جراحی داشته باشید.

علت انجام عمل پیوند لثه چیست؟

اگر به دندانپزشک مراجعه کرده اید و صحبت از عمل جراحی لثه به میان آمده است، از عبارت عمل جراحی وحشت نکنید. جراحی لثه عمل بسیار ساده تر از چیزی است که به نظر میرسد. پیوند لثه در شرایطی لازم است که باید از دندانها در مقابل پسروی لثه محافظت شود. همچنین در شرایطی که به دنبال لبخند هالیوودی هستید و میخواهید دندانها و لبخند خود را زیباتر کنید، ممکن است نیاز به این جراحی داشته باشید.

پسروی لثه فرایندی است که در آن بافتهای احاطه کننده دندان از اطراف آن عقب میروند و بخشی از دندان که باید زیر لثه پنهان باشد و یا بخشی از ریشه دندان، در معرض هوا قرار میگیرد. این وضعیت ممکن است باعث شود استخوان پشتیبانی کننده نیز آسیب ببیند. تحلیل لثه یکی از مشکلات شایع دندانپزشکی است که در ۴ تا ۱۲ درصد از بزرگسالان رخ میدهد و اغلب فرد متوجه آن نمیشود تا زمانی که پسروی شدید بوده و قابل ملاحظه میشود.

بسیاری از افراد نمیدانند لثه شان پسروی کرده است چون این فرایند بسیار تدریجی است. با گذشت زمان ریشه دندان رخنمون پیدا میکند و نه تنها دندانها و لبخند زشت میشوند، بلکه باعث حساسیت دندان میشود به خصوص زمانی که نوشیدنی یا غذای سرد یا داغ میخورید. در نهایت پسروی لثه در صورتی که درمان نشود باعث افتادن دندان خواهد شد. به همین علت برای اصلاح آسیب ناشی از از بین رفتن لثه و پیشگیری از مشکلات دیگر دندانپزشکی، پیوند بافت لثه ممکن است صورت بگیرد.

پیوند بافت همبند: این روش رایجترین درمان بیرون زدگی ریشه دندان است. در حین این عمل یک زبانه از پوست سقف دهان (کام) برش میخورد و بافت زیر این زبانه پوست که بافت همبند ساب اپیتلیال نامیده میشود، برداشته میشود. سپس این بافت به لثه اطراف ریشه دندان رخنمون یافته، پیوند خورده و بخیه میشود. پس از این که بافت از سقف دهان برداشته شد، زبانه پوست دوباره به سر جای خود بازگردانده شده و بخیه میشود.

پیوند آزاد لثه: در این عمل نیز همانند پیوند بافت همبند، از بافت کام استفاده میشود با این تفاوت که به جای ایجاد یک زبانه و برداشتن بافت زیر آن، مقدار کمی از بافت مستقیما از سقف دهان برداشته میشود و سپس به محل مورد نظر پیوند میخورد. این روش بیشتر در افرادی استفاده میشود که لثه کمی دارند و بافت بیشتری باید برایشان پیوند شود تا لثه بزرگتر شود.

پیوند پدیکل: در این روش به جای برداشتن بافت از کام، از لثه اطراف دندان تحت درمان، پیوند گرفته میشود. تنها بخشی از زبانه بافتی که پدیکل نام دارد، بریده میشود تا یک سمت آن متصل به لثه بماند. سپس بافت به صورتی چرخانده میشود که ناحیه ریشه دندان را بپوشاند و به همان جا بخیه میشود. این روش تنها در افرادی استفاده میشود که بافت لثه زیادی در نزدیکی دندان تحت درمان دارند.

 

برخی از دندانپزشکها و بیماران ترجیح میدهند از مواد پیوند به جای برداشتن بافت دهان، استفاده کنند. گاهی اوقات پروتئینهای تحریک کننده تولید بافت برای رشد استخوان و لثه استفاده میشوند. دندانپزشک به شما خواهد گفت کدام روش پیوند لثه برایتان مناسب تر است.

جوش خوردن لثه و مراقبتهای پس از عمل

بلافاصله پس از عمل میتوانید به منزل بروید. در صورتی که دندانپزشک برای شما از آرام بخش استفاده کرده باشد تا در حین عمل عصبی و مضطرب نشوید، باید از کسی بخواهید شما را به خانه برساند.

دندانپزشک دستوراتی برای مراقبتهای پس از عمل و رژیم غذایی، فعالیت فیزیکی و داروها به شما میدهد. تا زمانی که محل عمل التیام پیدا کند، نباید خط لثه را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. از شما خواسته میشود دهانتان را با دهان شویه مخصوصی شستشو دهید تا به جلوگیری از تشکیل جرم و رسوب در حین فرایند جوش خوردن لثه، کمک کنید. ممکن است برای کاهش خطر عفونت آنتی بیوتیک برایتان تجویز شود.

یک یا دو هفته پس از عمل، میتوانید غذاهای خنک و نرم مانند تخم مرغ، ماکارونی، ژله، ماست، پنیر سفید، سبزیجات پخته و بستنی بخورید.

درد پس از عمل جراحی بستگی به نوع پیوند لثه دارد. اگر هیچ بافتی از کام برداشته نشده باشد، نباید ناراحتی چندانی را تجربه کنید.

اگر از سقف دهان پیوند گرفته شده باشد، تا چند روز پس از جراحی ممکن است درد داشته باشید. زخم سقف دهان احساسی مشابه سوختگی دارد اما خوشبختانه خیلی سریع بهبود می یابد. داروهای ضد التهاب بدون نسخه و یا مسکن های تجویزی به کاهش درد در این چند روز کمک میکنند.

ممکن است یک یا دو هفته طول بکشد تا کاملا بهبود یابید اما معمولا روز پس از عمل میتوانید به فعالیتهای روزمره یا سر کار بازگردید.

علائم هشدار دهنده پس از عمل

در صورتی که هر یک از علائم غیر طبیعی زیر را تجربه کردید، با دندانپزشک خود تماس بگیرید:

خونریزی که پس از بیست دقیقه فشار دادن متوقف نمیشود

تورم، درد و کبودی بیش از آن چه دندانپزشک به شما گفته بود

آیا ممکن است به پیوند لثه مجدد نیاز پیدا کنم؟

پیوند لثه در اصلاح پسروی لثه و پیشگیری از آسیب رسیدن به استخوان و افتادن دندان موثر است اما تضمین نمیکند که دوباره در آینده مشکلات لثه برایتان ایجاد نشود. در هر صورت با چکاپهای مرتب و مراقبتهای مناسب خانگی میتوان از آسیبهای جدی پیشگیری کرد.

از جمله راههای پیشگیری از بیماری لثه عبارتند از:

حداقل روزی دو مرتبه با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید

هر روز نخ دندان بکشید

یک یا دو بار در روز با دهان شویه ضد عفونی کننده، دهان خود را شستشو دهید

برای معاینه دهان در فواصل مشخص به دندانپزشک مراجعه کنید

رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید

سیگار نکشید